סדר פסח בגינה

post 3

טיפים ועצות לטיפול בגינה הביתית עם בוא האביב:

חג הפסח מגיע השנה אחרי חורף קר וגשמי ברכה שהשקו את הגינות אך גם גרמו לנזקים. החורף הקרב לסיומו מזמין אותנו לצאת לגינה ולחדש אותה כדי שנוכל ליהנות מלבלוב ופריחה באביב. ההשקעה בגינה דווקא בתקופה זאת כשהימים מתארכים ומזג האוויר מתחמם, תיתן תוצאות מהירות ותאפשר לכם לחלץ עצמות ולבלות בגינה הן במהלך העבודה והן בהנאה מיופייה. בכתבה זו תוכלו למצוא טיפים והסברים כיצד לשקם את גינתכם לאחר החורף.

עשבים שוטים, פרחי בר ופקעות: ראשית כדאי לעשב או לכסח את העשבים השוטים עוד בטרם התייבשו והפיצו את עצמם בכל הגינה. מפרחי הבר שזרענו בסתיו כמו הפשתה ,תורמוס ופרגים שונים ניתן לאסוף הזרעים ולשמור במחסן קריר לשנה הבאה. לחילופין ניתן לפזר הזרעים בגינה, לאחר העישוב, מתוך מחשבה שחלקם ישרדו ויפרחו בחורף הבא וחלקם לא. פקעות ניתן להוציא ולשמור במקום קריר ויבש או להשאיר באדמה במקומות שאינם מושקים.

כיסוח ודישון הדשא: באביב יש צורך בכיסוח נמוך שיקטין את הצורך להגיע לכיסוח דרסטי באמצע הקיץ. אם נשאיר את הדשא גבוה הדבר יגרום לצורך בהשקיה מרובה בקיץ, שכן הוא יאייד הרבה מים ויגרום למאמץ גדול בזמן הכיסוח. יש לדשן בדשן בשחרור איטי כגון בונה מדשאה או בקומפוסט.

גדר חיה ובני שיח: הזדמנות נהדרת לגזום ולהעלים את פגיעות החורף והברד תוך עידוד צמיחה חדשה. במצבים בהם יש צורך בגיזום חריף של שיחים כמו גדר חי או אחרים שצימחו להם פרא, עדיף לעשות זאת באביב המוקדם עוד בטרם הצמח נחשף לשמש הקיץ הלוהטת. גיזום דרסטי בעיצומו של הקיץ עלול לעיתים לגרום לקריסה של הצמח.

צמחים רב שנתיים פורחים: זה הזמן להחליף את ערוגות הצמחים העונתיים בצמחים רב שנתיים פורחים כמו חרצית שיחית, גרמית , פטוניה מפלית ודושן לבן שייתנו כתמי צבע יפים וממושכים. מומלץ גם לשלב צמחים המתאימים לאופי הים התיכוני כמו אזוביונים (לבנדר) שונים,ומרוות במגוון סוגים בעלות פריחה מרשימה. גם אם חלק מצמחים אלו ידרשו החלפה כל מספר שנים, הצבעוניות השופעת שהם מפגינים בכל פעם מחדש שווה את המאמץ.

עצי פרי: זו ההזדמנות האחרונה לבצע גיזום של עצי הפרי הנשירים, הגיזום צריך להיות בהתאם לאופי העץ שברצוננו לקבל. את עצי הבוסתן נגזום נמוך בכדי שקטיף הפרי יהיה נגיש ונוח יותר. את העצים הצמודים למעברים נגביה בכדי לאפשר מעבר נוח בגינה. שימוש בקונפידור או אחד החומרים הדומים לו יחסוך מאתנו את הטיפול בכנימות שונות וכן את עש המנהרות המופיע בעצי ההדר.

צמחים עונתיים: הצמחים העונתיים של הקיץ דורשים כמויות מים בתדירות גבוהה (בגלל בית השורשים הקטן יחסית). אני ממליץ על שתילת עונתיים בתוך מכלים ובתערובת שתילה. כך נוכל גם לתגבר ההשקיה בצורה ידנית או להשקות שטח קטן יחסית בתדירות גבוה מבלי להשקות את כל הגינה. גינון במכלים יעזור בהחלפה השנתית של מצע השתילה בקלות ובכך נהנה מכתמי צבע מרהיבים בחודשי הקיץ.

חג הפסח מביא עימו רצון להתחדשות, וליציאה מעבדות לחירות. לעיתים אנו מוצאים את עצמנו משועבדים לגינה שאינה מתאימה לנו. אנו נלחמים בכל אביב מחדש בעשביה הצומחת לה פרא, בגדר חי סוררת או שאנו מביטים בקנאה בגינה של השכן עם שפע הפריחות שלא נגמרות.  האביב הוא הזמן לעצור ולחשוב האם הגינה שלנו היא אכן לרוחנו והיא מה שעליו חלמנו. זה הזמן לעשות שינוי, להתייעץ עם בעל מקצוע שיבין לרחשי ליבנו ויעזור לנו להגשים את חלומנו תוך גילוי ועבודה משותפת. בעזרתו נוכל להקיף את עצמנו בגינת החלומות שלנו, כזאת שתענה על צרכינו ותרחיב את ליבנו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest